אהוד המאירי ושות' - מס שבח מקרקעין
מס שבח מקרקעין

מהו מס שבח מקרקעין? האם יש דרך להימנע מתשלום המס הזה?
האם יש פטור מהמס, והאם בכלל כדאי להשתמש באופציה הזו?

כאשר מוכרים נכס מקרקעין, צריך לשלם מס שבח, הידוע גם כמיסוי מקרקעין. מס שבח מקרקעין הינו מס שנגזר בין השווי של הנכס מקרקעין  כאשר היא נקנתה לבין שוויה כאשר היא נמכרה. במילים אחרות, מס השבח יחול על ההפרש בין הרכישה לבין המכירה. למשל, אדם שקנה נכס מקרקעין לפני עשרות שנים במיליון שקלים, והיום הוא ימכור אותה במיליון וחצי שקלים, המס יוטל על 500 אלף שקלים. ראוי לציין כי המס מוטל גם על רווח הון שנובע לא רק ממכירת מקרקעין, אלא גם ממכירה של מניות באיגוד מקרקעין.

ראוי לציין שמס השבח הוא "המצאה" ישראלית, שהייעוד שלה הוא ליצור הבחנה בין מיסוי של רווח הון שנובע ממקרקעין לבין רווח הון שנובע ממקורות שאינם מקרקעין.

הסיבה לשמה נוצר מס שבח מקרקעין ולהבחנה בינו לבין מס רווח הון נעוצה בהיסטוריה. בסוף שנות ה 40 של המאה ה 20, הוחלט על מיסוי של רווח הון ממקרקעין מההנחה לפיה הרווח הוא גדול מספיק כדי לאפשר גבייה יעילה. לעומת רווח מקרקעין, עד שנת 1965 לא היו מסים על רווחי הון מנכסים אחרים, וכך נוצרו להם שני אפיקי מיסוי שונים. זאת לעומת הרבה מדינות אחרות, שבהן המיסוי הוא אותו מיסוי ולא מחולק למס רווח ממקרקעין ומס רווח ממקורות אחרים.

תשלום מס שבח מקרקעין

מס השבח על המקרקעין הוא היטל חובה, ומי שצריך לשלם אותו הוא מי שמכר את הנכס מקרקעין. חשוב לציין שללא אישור של תשלום היטל השבחה, אי אפשר להעביר את הבעלות על הנכס מקרקעין לידיו של מי שקנה אותה.

פטור מתשלום

יש אפשרות לפטור מתשלום מס שבח, למשל פטור לדירת מגורים יחידה. בתנאים מסוימים, אפשר לקבל פטור מהיטל השבחה במידה ועונים על התנאים המצויים בחוק.

משום שרשימת הפטורים היא ארוכה, בבחירת התנאי לקבלת הפטור כדאי לקחת בחשבון עסקאות עתידיות שרוצים לבצע, ולבחור את התנאי בהתאם. יכול להיות שמס השבח לא ישולם לאחר חישוב השבח על הנכס ולאחר הפחתה ממנו את סכום ההוצאות השונות שהיו עליו.

מלבד דירת מגורים יחידה, פטור מס שבח יכול להינתן גם במקרים של נכס מקרקעין בירושה או במתנה, גירושים ועוד.

תנאים נוספים לפטור שכדאי להכיר:

-          מי שיש בבעלותו דירת מגורים אחת והוא לא מכר נכס מקרקעין כלשהי בטווח של 18 חודשים.
-          מי שיש לו יותר מנכס מקרקעין אחד, אבל לא מכר נכס מקרקעין אחר בטווח זמן של 4 שנים.
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: 
איך ליצור "תעודת ביטוח" כנגד היטל השבחה

איך ליצור "תעודת ביטוח" כנגד היטל השבחה

18/02/2017 22:08:00
עפ"י פרשנות הפסיקה את הוראות התוספת השלישית לחוק התכנון והבניה (תיקון 84) – לשמאי מכריע, הדן בחיוב היטל השבחה, קיימת סמכות גם לחרוג מגבולות המחלוקת ואף להגדיל את החיוב.
המשך לקרוא »
שינוי יעוד קרקע - 7 תמרורי אזהרה

שינוי יעוד קרקע - 7 תמרורי אזהרה

18/02/2017 20:40:00
כחלק מהפעילות היזמית השוטפת, שלכם או של ועדות התכנון, נערכות תכניות בנין עיר חדשות על קרקעות שברשותכם. פעמים רבות, התב"ע כוללת מתחמים ל"איחוד וחלוקה מחדש". במסגרת זו נערכת "טבלת הקצאות ואיזון"
המשך לקרוא »

אנרגיה סולארית בשוק ההון בישראל

18/02/2017 21:39:00
חברת החשמל היא מונופול וההכנסות והרווחים שלה גדלים ככל שהשימוש בחשמל גדל. אידך, בשנים האחרונות הביקוש לחשמל הולך וגדל בכ-4% מדי שנה ומתקרב מאוד לגבול העליון של כושר הייצור של חברת החשמל. כך שייצור...
המשך לקרוא »

לא נמאס לך "לתרום" כל חודש את הכסף שלך לעיריה ?
צפו בסרטון, הרשמו חינם לסדרת הדרכות אונליין ותגלו מה שהעיריה לא רוצה שתדעו...

יש לך עסק בבעלותך?  על סודות הארנונה כבר שמעת?

דואר אלקטרוני:*
שם פרטי:*