אהוד המאירי ושות' - מס השבחה
מס השבחה

מהו מס השבחה, ומה ההבדל בינו לבין מס שבח? מה מטרת המס ואיך גובהו נקבע? האם יש פטור? 

מבין כל המיסים שגובים מאתנו, יש אחד שנקרא "מס השבחה", והרבה לא שמעו עליו. עבור רבים, ייתכן מאוד והמיסוי יבוא עליהם בהפתעה לאחר שהמקרקעין שלהם הושבח. זה הזמן לגלות במה בדיוק מדובר כדי להיות מוכנים לשלם את הסכום הנדרש, במועד הנדרש.

מהו מס השבחה

מס השבחה (ידוע גם כהיטל השבחה) הוא מס אשר מוטל על בעל המקרקעין או על חוכר לדורות של המקרקעין. שיעור המס הוא 50 אחוז מההשבחה שנוצרה בנכס. במילים אחרות, בעל המקרקעין או החוכר יצטרכו לשלם 50% על ההפרש בין שווי המקרקעין לפני ההשבחה ושווי המקרקעין בעקבות ההשבחה. אם המקרקעין היה שווה 800 אלף שקלים ואחרי ההשבחה הוא יהיה שווה מיליון שקלים, המס יהיה 100 אלף שקל.

מה נחשב להשבחה?

לעניין המס, השבחה היא עלייה בשווי של המקרקעין, באחד משלושת המקרים האלה:
מתן הקלה- במגרש מסוים, זכויות הבנייה עומדות על אחוז מסוים. בתהליך הקלה של הוועדה המקומית החליטה לאשר להגדיל את אחוזי השטח עליו אפשר לבנות. הקלה זו הביאה להשבחה של המקרקעין, בזכות הגדלת זכויות הבניה.
אישור תוכנית שנועדה לשפר ולהשביח נכס מסוים.
התרת שימוש חורג- במקרים בהם רוצים להקצות שטח מגורים להקמה של בית עסק הכרחי ונדרש. אם למשל הרבה משפחות צעירות עוברות לשכונה ותיקה וצריכות מוקד של טיפת חלב.
מה עומד מאחורי המס?

המדינה זכאית לגבות מיסוי מכל רווח שהתושבים בה עושים. על כן, כשנעשית השבחה של מקרקעין, ונוצר מכך רווח, המדינה גובה את החלק המגיע לה.

חישוב גובה מס השבחה

גובה מס השבחה נחשב לפי ההפרש בין שווי המקרקעין לפני לשווי המקרקעין אחרי ההשבחה, בשלושת המקרים שצוינו קודם. כדי לאמוד את השבח שנוצר נעזרים בשמאי.

מי משלם?

מס השבחה בדרך כלל משלם בעל המקרקעין, ולפעמים משלם מי שקונה ממנו את המקרקעין, ולאחר מכן הוא מנכה את המס ששילם מסכום העסקה. במקרים של חוכר לדורות, הם יחליטו ביניהם מי משלם.

פטורים וערעורים

יש מקרים ותנאים שבהם אפשר לקבל פטור על תשלום מס השבחה, למשל מקרים של בעל מקרקעין הזכאי לסיוע, וסיוע זה מיועד להרחבה של הנכס, שיפור שלו וכדומה. מקרים נוספים הם אזורים שהוכרזו אזורי שיקום ועליהם לא יוטל מס.
משלם המס יכול לערער על המס או על גובהו אם ירצה בכך. זאת אפשר לעשות עם שמאי מקרקעין שיכין שומה כנגד השומה של השמאי מטעם הוועדה המקומית.
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: 
איך ליצור "תעודת ביטוח" כנגד היטל השבחה

איך ליצור "תעודת ביטוח" כנגד היטל השבחה

18/02/2017 22:08:00
עפ"י פרשנות הפסיקה את הוראות התוספת השלישית לחוק התכנון והבניה (תיקון 84) – לשמאי מכריע, הדן בחיוב היטל השבחה, קיימת סמכות גם לחרוג מגבולות המחלוקת ואף להגדיל את החיוב.
המשך לקרוא »
שינוי יעוד קרקע - 7 תמרורי אזהרה

שינוי יעוד קרקע - 7 תמרורי אזהרה

18/02/2017 20:40:00
כחלק מהפעילות היזמית השוטפת, שלכם או של ועדות התכנון, נערכות תכניות בנין עיר חדשות על קרקעות שברשותכם. פעמים רבות, התב"ע כוללת מתחמים ל"איחוד וחלוקה מחדש". במסגרת זו נערכת "טבלת הקצאות ואיזון"
המשך לקרוא »

אנרגיה סולארית בשוק ההון בישראל

18/02/2017 21:39:00
חברת החשמל היא מונופול וההכנסות והרווחים שלה גדלים ככל שהשימוש בחשמל גדל. אידך, בשנים האחרונות הביקוש לחשמל הולך וגדל בכ-4% מדי שנה ומתקרב מאוד לגבול העליון של כושר הייצור של חברת החשמל. כך שייצור...
המשך לקרוא »

לא נמאס לך "לתרום" כל חודש את הכסף שלך לעיריה ?
צפו בסרטון, הרשמו חינם לסדרת הדרכות אונליין ותגלו מה שהעיריה לא רוצה שתדעו...

יש לך עסק בבעלותך?  על סודות הארנונה כבר שמעת?

דואר אלקטרוני:*
שם פרטי:*