אהוד המאירי ושות' - היטל השבחה

היטל השבחה

כאשר הוועדה המקומית לתכנון ובניה מאשרת תוכנית המביאה לעלייה בערך מקרקעין, היא  מטילה תשלום חובה בשם היטל השבחה. מי משלם, למה ומתי?

כאשר הוועדה המקומית לתכנון ובניה בישראל מאשרת תוכנית שמביאה לעלייה בערך המקרקעין, היא מטילה היטל חובה הנקרא היטל השבחה. מטרת ההיטל היא לכסות את ההוצאות של הוועדה המקומית שעוסקת בתכנון ופיתוח, ברכישה של מקרקעין לצורכי ציבור ובתשלום פיצויים עבור ירידת ערך.

מהי השבחה ?

השבחה היא עלייה בשווי של מקרקעין מאחת הסיבות הבאות:

אישור תוכנית שמשביחה את המקרקעין.
מתן הקלה- למשל במקרים בהם במגרש מסוים השטח הבנוי האפשרי המקסימלי הוא 150 מ"ר והוועדה המקומית הותירה בנייה של שטח נוסף.
התרת שימוש חורג- לדוגמא אם עולה צורך מסוים בשכונה ותיקה והוועדה המקומית מאשרת את השימוש החורג בהסבה של דירות מגורים לגוף כלשהו המעניק שירות נחוץ.
גובה היטל השבחה

ההיטל הוא בגובה של מחצית מעליית שווי המקרקעין. המועד לפיו ייחשב שווי ההשבחה הוא היום שבו התוכנית המשביחה אושרה, או היום בו אושרה הקלה או שימוש חורג. לפיכך, במידה והתוכנית אושרה בתקופה של צמיחה בשוק הנדלן, אבל הנכס נמכר בתקופת שפל, ייתכן והיטל השבח יהיה גבוה משווי ההשבחה הנוכחי.

שומת ההיטל תיערך על ידי שמאי מקרקעין מטעם הוועדה המקומית לתכנון ובניה. לבעלים של המקרקעין יש הזכות לערער על החיוב בפני וועדת הערר לפיצויים והיטל השבחה של משרד הפנים, או לחילופין על גובהו של החיוב, עם פנייה ליושב ראש מועצת השמאים למינוי של שמאי מכריע.

מתי צריך לשלם היטל השבחה ?

היטל השבחה עבור הוועדה המקומית לתכנון ובניה תלוי בעלייה של ערך המקרקעין, ומועד התשלום הוא ביום "מימוש הזכויות" במקרקעין זה, כלומר יום מכירת הזכויות במקרקעין (יוצאים מהכלל הם: העברה ללא תמורה בין קרובים או העברה מכח דין), קבלת היתר הבנייה ויום תחילת השימוש בפועל.

ההיטל לא ייגבה במקרים של פעולות שלא נעשו כחוק מצד בעל הזכויות, למשל אם הוא בנה ללא אישור, אלא אם כן הוא כבר נתבע על פעולה זו ובמסגרת הליך פלילי אפשר לגבות ממנו גם את ההיטל. באשר לתוכנית בניין עיר, ההיטל יכול לכלול גם מקרקעין בתחום או מגבולות תחום התוכנית.

פטור מתשלום היטל השבחה

יש מקרים מסוימים בהם ניתן לקבל פטור מהיטל השבחה, ביניהם מקרקעין למגורים שנמצאים באזור שהוכרז מטעם הממשלה כשכונת שיקום, וכן השבחה במקרקעין למגורים שנמצאים באזור שיקום כפי שהוגדר בחוק בינוי ופינוי של אזורי שיקום, או ההשבחה למקרקעין שמשמש את הבעלים לבניית דירות מגורים או הרחבה שלהן, כאשר הוא זכאי לסיוע מטעם משרד הבינוי והשיכון.

ולבסוף, מי משלם?

כשהנכס נמכר או כשיש את הבעלים מול חוכר לדורות, בדרך כלל הבעלים משלם. במקרים אחרים, הקונה/חוכר משלם, אבל מפחית את הסכום משווי העסקה שלו מול הבעלים.

ליצירת קשר יש ללחוץ על קישור זה ולמלא את הפרטים, ניתן גם ליצור עימנו קשר בטל':  03-6243770

לא נמאס לך "לתרום" כל חודש את הכסף שלך לעיריה ?
צפו בסרטון, הרשמו חינם לסדרת הדרכות אונליין ותגלו מה שהעיריה לא רוצה שתדעו...

יש לך עסק בבעלותך?  על סודות הארנונה כבר שמעת?

דואר אלקטרוני:*
שם פרטי:*
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: 
איך ליצור "תעודת ביטוח" כנגד היטל השבחה

איך ליצור "תעודת ביטוח" כנגד היטל השבחה

18/02/2017 22:08:00
עפ"י פרשנות הפסיקה את הוראות התוספת השלישית לחוק התכנון והבניה (תיקון 84) – לשמאי מכריע, הדן בחיוב היטל השבחה, קיימת סמכות גם לחרוג מגבולות המחלוקת ואף להגדיל את החיוב.
המשך לקרוא »
שינוי יעוד קרקע - 7 תמרורי אזהרה

שינוי יעוד קרקע - 7 תמרורי אזהרה

18/02/2017 20:40:00
כחלק מהפעילות היזמית השוטפת, שלכם או של ועדות התכנון, נערכות תכניות בנין עיר חדשות על קרקעות שברשותכם. פעמים רבות, התב"ע כוללת מתחמים ל"איחוד וחלוקה מחדש". במסגרת זו נערכת "טבלת הקצאות ואיזון"
המשך לקרוא »

אנרגיה סולארית בשוק ההון בישראל

18/02/2017 21:39:00
חברת החשמל היא מונופול וההכנסות והרווחים שלה גדלים ככל שהשימוש בחשמל גדל. אידך, בשנים האחרונות הביקוש לחשמל הולך וגדל בכ-4% מדי שנה ומתקרב מאוד לגבול העליון של כושר הייצור של חברת החשמל. כך שייצור...
המשך לקרוא »