אהוד המאירי ושות' - היטל השבחה פטור
היטל השבחה פטור

עבור היטל השבחה פטור הוא בהחלט מצב אפשרי, אבל אך ורק אם בעל המקרקעין עומד באחד מהתנאים לקבלת הפטור.

מהו היטל השבחה פטור
היטל או מס השבחה מוטל על בעל מקרקעין או חוכר לדורות בכל פעם שהוועדה המקומית לתכנון ובנייה מאשרת תוכנית שיוצרת עלייה בערך המקרקעין. אפשר לראות את ההיטל כמו כל מס אחר שהמדינה גובה מתושביה, שכן העלייה בערך המקרקעין היא רווח לבעל המקרקעין.

ההיטל שווה לחצי מערך ההשבחה. במילים אחרות, על השבחה שעומדת על 50 אלף שקלים יהיה היטל של 25 אלף שקלים. כדי לקבוע מהו ערך ההשבחה, הוועדה המקומית שולחת שמאי שיבדוק את הכנס לפני ולאחר ההשבחה.

חובת תשלום ההיטל
כל אזרח בישראל שהנכס שלו עובר השבחה חייב לשלם את המס. עם זאת, כנגד היטל השבחה פטור הוא בהחלט מצב אפשרי, אך ורק אם בעל המקרקעין או חוכר לדורות עומד באחד התנאים המצוינים בחוק.

מהם התנאים לקבלת פטור?
כאמור, במצב של היטל השבחה פטור יכול להינתן לכל בעל מקרקעין שעומד באחד בתנאים, והם:
כשמדובר במקרקעין שנמצא ביישוב שהממשלה הכריזה עליו כשכונת שיקום, וכל עוד ההכרזה בתוקף.
השבחה של מקרקעין לצורכי מגורים, אם אלה נמצאים ביישוב ששר הבינוי והשיכון ושר הפנים הכריזו בצו כי לא תחול עליהם חובת ההיטל, עם הסכמה של הרשות המקומית הרלוונטית.
ההשבחה של מקרקעין לצורכי מגורים שנמצאים באזור שיקום, לפי משמעותו בחוק בינוי ופינוי של אזורי שיקום.
ההשבחה היא עבור מוסדות בתחום החינוך, המדע, התרבות, הדת, הצדקה, הבריאות והסעד, הספורט או הקדש הציבורי, ורק אם אלה אינם למטרות רווח, וכל עוד הם והתמורה שהם מקבלים משמשים למטרה לשמה הם הוקמו.
מקרקעין שמשמשים את הבעלים לבנייה או הרחבה של נכס מקרקעין, במידה והבעלים זכאי לסיוע של משרד הבינוי והשיכון, ורק אם הסיוע מיועד לנכס מקרקעין בגינה הוא זכאי לסיוע ואם השטח שלה תואם את הוראות התוכנית שלה זכאי הבעלים.
במקרה של היטל השבחה פטור יכול להינתן גם עם ההשבחה של המקרקעין היא בעקבות תוספת של שטחי שירות נחוצים שהופכים אותם לנגישים, לרבות מעלית, וגם אם אין חוק שמחייב את הבנייה הזו, ורק אם מדובר בתוספת של עד 5 אחוז משטח המגרש.
ביום ההשבחה, בעל המקרקעין מחזיק בהם לפחות 10 שנים, המקרקעין נועדו לבנייה או הרחבת דירת מגורים עבור הבעלים או קרובי משפחה שלו, וההשבחה נובעת מתוכנית שקיבלה אישור והתוכנית לפניה קיבלה תוקף לפני 1 בינואר 1950.
פטור מהיטל השבחה יכול להינתן לבעלים גם עבור בניית ממ"ד, אך ורק עבור השטח המינימאלי שנדרש.
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: 
איך ליצור "תעודת ביטוח" כנגד היטל השבחה

איך ליצור "תעודת ביטוח" כנגד היטל השבחה

18/02/2017 22:08:00
עפ"י פרשנות הפסיקה את הוראות התוספת השלישית לחוק התכנון והבניה (תיקון 84) – לשמאי מכריע, הדן בחיוב היטל השבחה, קיימת סמכות גם לחרוג מגבולות המחלוקת ואף להגדיל את החיוב.
המשך לקרוא »
שינוי יעוד קרקע - 7 תמרורי אזהרה

שינוי יעוד קרקע - 7 תמרורי אזהרה

18/02/2017 20:40:00
כחלק מהפעילות היזמית השוטפת, שלכם או של ועדות התכנון, נערכות תכניות בנין עיר חדשות על קרקעות שברשותכם. פעמים רבות, התב"ע כוללת מתחמים ל"איחוד וחלוקה מחדש". במסגרת זו נערכת "טבלת הקצאות ואיזון"
המשך לקרוא »

אנרגיה סולארית בשוק ההון בישראל

18/02/2017 21:39:00
חברת החשמל היא מונופול וההכנסות והרווחים שלה גדלים ככל שהשימוש בחשמל גדל. אידך, בשנים האחרונות הביקוש לחשמל הולך וגדל בכ-4% מדי שנה ומתקרב מאוד לגבול העליון של כושר הייצור של חברת החשמל. כך שייצור...
המשך לקרוא »

לא נמאס לך "לתרום" כל חודש את הכסף שלך לעיריה ?
צפו בסרטון, הרשמו חינם לסדרת הדרכות אונליין ותגלו מה שהעיריה לא רוצה שתדעו...

יש לך עסק בבעלותך?  על סודות הארנונה כבר שמעת?

דואר אלקטרוני:*
שם פרטי:*